مقاله

هر آنچه درباره ضد یخ و زمان تعویض آن باید بدانید

ضد یخ

در این مطلب درباره هر آنچه باید درباره ضد یخ، کاربردها و انواع آن باید بدانید گفته‌ایم. همچنین درباره علائمی که نشان می‌دهند موقع تعویض ضد یخ است صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ضد یخ چیست؟

موتور اتومبیل با سوخت سوزانده شده (بنزین یا گازوئیل) انرژی قابل توجهی تولید می‌کند. تقریباً یک سوم این انرژی برای حرکت خودرو استفاده می‌شود و دو سوم باقیمانده به صورت حرارت تولید می‌شود.

نیمی از این حرارت از طریق سیستم خروجی اگزوز از ماشین خارج می‌شود، اما نیمی دیگر در داخل محفظه موتور باقی می‌ماند.

برای خنک شدن موتور و از بین بردن این حرارت، نیاز است که موتور به روشی خنک شود. در غیر این صورت، دمای موتور به طور مداوم افزایش می‌یابد تا به حدی که بخش‌های فلزی در داخل آن ذوب می‌شوند و در نهایت موتور دچار خرابی و آسیب می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، مایع خنک‌کننده مورد نیاز است. مایع خنک‌کننده موتور معمولاً یک مایع بر پایه آب است که حرارت موتور را جذب می‌کند.

البته خود مایع خنک‌کننده نیز به دلیل حرارت موجود در محفظه موتور، داغ می‌شود. به همین منظور، یک سیستم خنک‌کننده در ماشین وجود دارد که این مایع را برای خنک شدن به رادیاتوری که در جلوی خودرو قرار دارد، منتقل می‌کند. با حرکت خودرو به جلو، هوا از شیارهای رادیاتور که شامل مایع خنک‌کننده داغ است عبور می‌کند و مایع را خنک می‌کند.

تفاوت ضد یخ با مایع خنک‌کننده

گاهی اوقات، مایع خنک‌کننده و ضد یخ به اشتباه با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و به آنها یک اشتباه می‌گویند. در حقیقت، ضد یخ یکی از جزء‌های اصلی مایع خنک‌کننده است و نه خود مایع خنک‌کننده. مایع خنک‌کننده در واقع از ترکیبی از ضد یخ و آب مقطر تشکیل شده است.

ضد یخ به ترکیبی از آب مقطر و نوعی الکل اطلاق می‌شود. معمولاً اتیلن گلیکول از جمله رایج‌ترین انواع ضد یخ است، زیرا هم ارزان‌تر است و هم می‌توان آن را به نسبت‌های مختلف با آب مخلوط کرد. با این حال، به تازگی یک ماده جدید به نام پروپیلن گلیکول روی بازار عرضه شده است که گران‌تر است اما خطر کمتری دارد.

کاربرد ضد یخ

مواد شیمیایی موجود در ضد یخ دارای مزایای متعددی برای سیستم خنک‌کننده موتور خودرو هستند. یکی از این مزایا که به عنوان کاربرد اصلی ضد یخ محسوب می‌شود، جلوگیری از یخ زدن مایع خنک‌کننده در داخل محفظه موتور در هوای سرد زمستانی است. برای فهمیدن در چه دمایی ضد یخ یخ می‌زند، به این تفکر کنید که آب در صفر درجه سانتی‌گراد (۳۲ درجه فارنهایت) یخ می‌شود. بنابراین، مخلوطی از ۵۰٪ آب و ۵۰٪ ضد یخ در حدود منفی ۳۷- درجه سانتی‌گراد (۳۵- درجه فارنهایت) یخ می‌زند.

کاربرد دیگر ضد یخ این است که نقطه جوش آب را افزایش می‌دهد. همانطور که می‌دانید، آب در ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد (۲۱۲ درجه فارنهایت) جوش می‌آید. هرچه این دما بالاتر باشد، به موتور مفیدتر است، زیرا جوش آب می‌تواند به موتور آسیب برساند. مخلوط ۵۰/۵۰ ضد یخ و آب، باعث می‌شود نقطه جوش آب به میانه‌ای بین ۲۴۰ و ۲۷۰ درجه سانتی‌گراد (۴۶۴ و ۵۱۸ درجه فارنهایت) افزایش یابد. با این حال، تعیین دقیق نقطه جوش در فشار موتور بستگی به ترکیب آب و ضد یخ در داخل محفظه موتور دارد.

آیا می‌توان از ضد یخ خالص ۱۰۰٪ استفاده کرد؟

خیلی‌ها می‌پرسند آیا می‌توان از ضد یخ ۱۰۰٪ (خالص و بدون آب) استفاده کرد یا نه. در واقع باید گفت نه. آب مانند کاتالیزگری عمل می‌کند که باعث می‌شود ضد یخ به‌درستی کار کند. ضد یخِ ۱۰۰٪، نقطه انجماد بسیار بالاتری در حدود ۲۰- سانتی‌گراد یا ۵- درجه فارنهایت دارد که بالاتر از مخلوط ۵۰/۵۰ ضد یخ و آب است.

سایر مزایای ضد یخ

تعویض منظم ضد یخ مزایای زیادی را به شما ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر است:

– جلوگیری از یخ‌زدگی آب در فصل زمستان: ضد یخ جلوی تشکیل یخ در مایع خنک‌کننده را می‌گیرد و از خاموش شدن محفظه موتور در هوای سرد جلوگیری می‌کند.

– جلوگیری از به جوش آمدن آب در فصل تابستان: ضد یخ باعث افزایش نقطه جوش مایع خنک‌کننده می‌شود و از وقوع جوش آب در دماهای بالا جلوگیری می‌کند.

– جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی قطعات فلزی موتور: ضد یخ حاوی موادی است که به قطعات فلزی موتور کمک می‌کند تا از زنگ‌زدگی و خوردگی جلوگیری کنند، این امر باعث افزایش عمر مفید قطعات می‌شود.

– جلوگیری از پوسیدگی قسمت‌های لاستیکی و پلاستیکی محفظه موتور: ضد یخ به پوسیدگی و خراب شدن قطعات لاستیکی و پلاستیکی در معرض مایع خنک‌کننده جلوگیری می‌کند و طول عمر آنها را افزایش می‌دهد.

– کمک به جلوگیری از الکترولیز مایع خنک‌کننده: ضد یخ حاوی موادی است که به جلوگیری از الکترولیز و تجزیه مایع خنک‌کننده به علت انتقال الکتریکی جریان در موتور کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *